1 2 3 4 5

Obserwatorzy

23 maja 2012

Cud natury - olej arganowy

Jakiś czas temu oglądałam jakiś program w tv o kobietach, które przeszły chemioterapię (jestem pełna podziwu  tych babeczek) prowadzące polecały na porost i wzmocnienie włosów cudowny olejek arganowy - podobno przy regularnym stosowaniu można uzyskać włosy jak u brazylijskich kobiet :D Także postanowiłam troszkę poszperać w necie na ten temat.

Doczytałam, że Olej arganowy pochodzi z mechanicznego wytłaczania na zimno świeżych orzechów drzewa arganowego z rodzaju Argania Spinosa.  A co to takiego drzewo arganowe? 
Hmm już mówię. Otóż to krzewiaste, cierniste, wiecznie zielone drzewo, rośnie w Maroko i żyje aż od 125 do 450 lat. Pierwsze owoce zaczyna wydawać w wieku 40-60 lat. Jego owoce przypominają z wyglądu oliwki, są jednak większe, z zewnątrz pokryte grubą, gorzką skórką, która otacza słodko pachnący, ale nieprzyjemny w smaku miąższ. W środku owocu znajduje się twardy orzech, z którego wytłacza się cenny olej arganowy.  

Ciekawostka: Aby otrzymać 1 litr oleju arganowego potrzeba zużyć ok. 30 kg owoców, czyli roczny plon z 6-7 drzew! 

Oferowany zimnotłoczony, nierafinowany olej arganowy ze świeżych orzechów, nie bez przyczyny jest nazywany "płynnym złotem", ponieważ zaliczany jest do jednych z droższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność (wyłącznie tereny Maroko) oraz pracochłonny proces pozyskiwania. Olej arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9. Poza tym zawiera dużą dawkę witaminy E, w postaci kompleksu tokoferoli. Ilość witaminy E w oleju arganowym jest wyższa aniżeli w oliwie z oliwek. 
Posiada intensywne własności antyoksydacyjne, wynikające z wysokiej zawartości witaminy E oraz dodatkowo związków fenolowych w tym kwasu ferulowego i karotenoidów - w postaci żółtych ksantofili. Dzięki antyoksydantom, olej chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi. 
Wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące i sprzyja gojeniu, dzięki obecności fitosteroli, w tym głównie spinasterolu. Skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, w tym cennych ceramidów stanowiących cement komórkowy. Dzięki temu ma skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, wpływając na odpowiednie nawodnienie, elastyczność, odżywienie i odnowę komórkową oraz złagodzenie procesów zapalnych.. Wspomaga również regulację pracy gruczołów łojowych. 
Jest to olej polecany głównie w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, przede wszystkim cery suchej i odwodnionej wymagającej regeneracji, regulacji pracy gruczołów łojowych i wzmocnienia bariery lipidowej oraz skóry podrażnionej i zniszczonej np. działaniem słońca. Szybko wchłania się w skórę. Obecność kwasu oleinowego sprzyja penetracji w głąb skóry składników aktywnych naturalnie obecnych w oleju, jak i tych dodanych w formulacjach z użyciem oleju arganowego. 
Olej arganowy polecany jest również w pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nacierania końcówek włosów w celu ochrony przed działaniem słońca oraz do pielęgnacji zniszczonej skóry rąk i paznokci. 
Jak wiemy drogie mamy, po porodzie wypadają strasznie włosy, także warto trochę zadbać o siebie i na wieczór zrobić sobie mały domowy mini ośrodek SPA i działamy!
Nabieramy odrobinę oleju, rozgrzewamy i rozcieramy między palcami, następnie wmasowujemy w końce włosów, nie spłukujemy. 
Używaj olejku oszczędnie, aby nie przetłuścić i zbytnio nie obciążyć włosów.
Enjoy!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie po sobie śladu na moim blogu.
Obiecuję odpowiednio się odwdzięczyć za zamieszczony komentarz.
Zapraszam również do dodania mnie do obserwowanych oraz polubienia Fanpega OnlyYou na Facebooku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...