1 2 3 4 5

Obserwatorzy

28 marca 2014

Kolorowe miejsca dla dzieci w szpitalach - Kilka słów o "Pokojach Życzliwości"


Widok chorego, cierpiącego dziecka napaja wszystkich negatywnymi emocjami, lecz nie ma czemu się tutaj dziwić. Taki obraz łapie za serce, powoduje gniew, smutek, żal, współczucie...

 

W głowie pojawia się natłok myśli i chęć altruizmu...

 

kobieta.wp.pl

Nawet ja odbywając praktyki w szpitalu razem z innymi Fizjoterapeutami próbowaliśmy poprawić humor oraz w miarę możliwości organizowaliśmy "szpitalnym" dzieciakom czas. Głównym powodem było to, by maluchy zapomniały chociaż na chwilę o cierpieniu, bólu, rozłące z rodziną, myśli o chorobie i wszelkich innych dołujących aspektach. Nawet wykonywanie przez nich najprostszych ćwiczeń fizycznych czy poleceń wywoływał na ich smutnych, zmęczonych twarzyczkach uśmiech...

 

Nie wiem jak to wygląda u Was, ale mnie bardzo boli cierpienie innych a najbardziej dzieci...od razu łzy cisną mi się do oczu a gardło ściska się w pięść....

Chciałoby się zrobić jeszcze więcej dla tych biednych istotek...by pomóc...

Do czego zmierzam? Otóż ktoś pomyślał o tym, żeby dzieciom będącym w szpitalach zapewnić minimum rozrywki, by choć przez chwilę zapomniały o troskach, mogły pobawić się, malować, spędzić czas w miłym otoczeniu.

I tak wizja a nawet marzenie o Kolorowych Pokojach w strasznych murach szpitalnych stała się realnym podmiotem...

 


 

Wszystko dzięki Stowarzyszeniu  Pozytywne.com, które powstało w 2007 roku we Wrocławiu. Powodem jego powstania była chęć dalszego promowania optymizmu i radości, nie tylko w Internecie, ale także podczas innych imprez i wydarzeń.
Jak o sobie piszą?

 "Na co dzień skupiamy się na działalności w Internecie. Nasz serwis skupia coraz większą społeczność optymistów i ludzi szukających szczęścia i radości w życiu. Inną próbą dotarcia do szerszej grupy odbiorców było wydawanie pozytywnej gazetki dla gimnazjalistów: „Pozytywnika”. Projekt finansowany był z funduszy Unii Europejskiej.

 

Pomagamy dzieciom, młodzieży i dorosłym w rozwijaniu pozytywnego myślenia.

 

Aktywizujemy grupy młodzieżowe, motywujemy ich do działania i pokazujemy możliwości rozwoju i samorealizacji. Wspieramy wszystkie pomysły i przedsięwzięcia promujące optymizm w społeczeństwie.

 

 

 

Pomagamy dzieciom niepełnosprawnym i tym z mniejszymi szansami. Koordynujemy działania oraz integrujemy osoby i instytucje o zbieżnych celach i polach działania.

Organizujemy różne formy zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych promując optymizm. Zrzeszamy ludzi optymistycznie nastawionych do życia oraz osoby zainteresowane wspieraniem działań Stowarzyszenia.

Obecnie Stowarzyszenie zrzesza ponad 50 aktywnie działających członków. Mamy nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy i uda się stworzyć duże stowarzyszenie, które będzie nam zapewniać dużą dawkę optymizmu na co dzień.


Co roku organizujemy Dzień Życzliwości oraz Dzień Walki z Depresją a środki pozyskane na tych wydarzeniach przeznaczamy na inicjatywę Pokoje Życzliwości, w ramach której remontujemy świetlice na oddziałach dziecięcych w szpitalach. Do tej pory udało nam się wybudować/wyremontować już 4 takie świetlice. 

 

 

 

Czym tak naprawdę są Pokoje Życzliwości?


"Pokój Życzliwości" to zbudowana od początku lub odświeżona świetlica w szpitalu na oddziale dziecięcym. 20 metrów kwadratowych – wstęp tylko dla dzieci. Przytulne sofy, specjalna kolorowa ściana z okrągłymi półkami i dywan w szachownicę. Tak właśnie wyglądają Pokoje Życzliwości. Ideą projektu jest stworzenie na szpitalnych oddziałach takich pomieszczeń, w których dzieci czują się jak u siebie w domu oraz chociaż na chwilę zapominają o trudnej rozłące z rodzicami i szpitalnym leczeniu.

"Pokoje Życzliwości" składają się z czterech stref: artystycznej, zabawy, edukacji i czytelni. Dzieci mogą tam korzystać ze sprzętu komputerowego, telewizyjnego, gier edukacyjnych i przyborów szkolnych a profesjonalny personel dba o bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg każdej aktywności dzieci. W ten sposób możliwe jest połączenie podczas pobytu w szpitalu zarówno zabawy jak i edukacji.

Do tej pory udało nam się wybudować/wyremontować już cztery takie świetlice: 2 we Wrocławiu, 1 w Żorach oraz 1 w Oławie. Kolejna świetlica powstanie w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Jednak kolejne 40 placówek z całej Polski czeka na swoją kolej.Zobaczcie jak wspaniale wyglądają te pomieszczenia. Tak wygląda przemiana szpitalnej świetlicy w Pokój Życzliwości


Przekazując 1% Twojego podatku Sam/Sama możesz pomóc w akcji i przyspieszyć czas oczekiwania na nową świetlicę w kolejnych szpitalach! :) 

KRS 0000280273
Miłymi uczynkami, nawet banalnymi tak jak pomoc w przejściu na drugą stronę osobie starszej, czy niepełnosprawnej, zrobienie zakupów sąsiadce, ustąpienie miejsca w komunikacji miejskiej pani w ciąży, można wywołać uśmiech na ich twarzach. Dla nas tak niewiele, dla tych osób wręcz przeciwnie.

 

Świadomość niesienia bezinteresownej pomocy wywołuje w nas uczucie szczęścia i dumy z nas samych.  Każdy dobry uczynek sprawia, że jesteśmy postrzegani jako ludzie dobrzy i życzliwi, a wszyscy lubimy spotykać takie osoby na swojej drodze.  Przecież w życiu każdego  z nas zdarzają się sytuacje, że sami również potrzebujemy pomocy. Np. mi ostatnio pękł mi wąż ogrodowy w garażu. Pech chciał, że woda była odkręcona i niestety zalała całe pomieszczenie. Niczego nieświadoma usłyszałam dzwonek do drzwi. Sąsiadka z mopem w ręku poinformowała mnie, że woda wylatuje z mojego garażu. Dwie godziny razem z moją sąsiadką usuwaliśmy wodę i suszyłyśmy pomieszczenie. Niesamowite, że tak wiele osób znajduje się wśród życzliwych.

 

Pamiętaj o robieniu dobrych uczynków codziennie i wprowadź ideę bycia życzliwym w swoje życie. Uwierz, że potrafisz. Improwizuj i rozglądaj się, kto może Cię potrzebować. Jestem pewna, że przyczynisz się do wielu uśmiechów.

 


 

Możesz również bezpłatnie wypełnić deklaracje podatkowe PIT za rok 2013 tutaj, zostało jeszcze kilka dni.

 

 

 

Tak niewiele potrzeba by pomóc innym, więc wyciągnijmy pomocną dłoń! 

 

 

 


Kochani, a Wy słyszeliście może o "Pokojach Życzliwości"?


Co myślicie o takiej inicjatywie?

 

9 komentarzy :

 1. Takie pokoje powinny być w każdym szpitalu na oddziale dziecięcym

  OdpowiedzUsuń
 2. rewelacyjnie wygląda taki pokoik :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne te pokoje, piękny post, trzeba o tym pisać i przypominać często, dzięki :)
  całuski

  OdpowiedzUsuń
 4. No świetne są takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie kolorowe miejsce od razu poprawi samopoczucie chociaż na chwilkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ładne miejsca i mniej stresu dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. We wrocławiu w Fundacji Rosa mają pokój doświadczania świata - troszkę inne niż pokój życzliwości ale idea podobna :) Nawet obniżenie kosztu oc nie sprawia mi takiej radości jak uśmiech dziecka :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie po sobie śladu na moim blogu.
Obiecuję odpowiednio się odwdzięczyć za zamieszczony komentarz.
Zapraszam również do dodania mnie do obserwowanych oraz polubienia Fanpega OnlyYou na Facebooku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...